JavaScript - Uvod




JavaScript je najpopularniji client-side skriptni jezik. JavaScript je široko korišten skriptni jezik na strani klijenta. Skripcije na strani klijenta odnose se na skripte koje se pokreću u vašem web pretraživaču. JavaScript je dizajnirana za dodavanje interaktivnosti i dinamičnih efekata na web stranice manipulacijom sadržajem vraćenim sa web servera.

JavaScript je prvobitno razvijen kao LiveScript kompanija Netscape sredinom 1990-ih. Kasnije je preimenovan u JavaScript 1995. godine, a postao je ECMA standard 1997. godine. Sada je JavaScript standardni skriptni jezik na strani klijenta za web aplikacije, a podržavaju ga gotovo svi web prtraživači koji su danas dostupni, kao što su: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari itd.

JavaScript je objektno orijentiran jezik, a ima i neke sličnosti u sintaksi s programskim jezikom Java. Ali, JavaScript ni na koji način nije povezan sa Javom. JavaScript službeno održava ECMA (Evropska asocijacija proizvođača računara) kao ECMAScript. ECMAScript6 (ili ES6) je najnovija verzija ECMAScript standarda.



Šta možete učiniti sa JavaScript?

Puno stvari možete učiniti s JavaScript. Pogledajmo neke od stvari koje možete uraditi:

  • Sadržaj web stranice možete mijenjati dodavanjem ili uklanjanjem elemenata.
  • Možete promijeniti stil i položaj elemenata na web stranici.
  • Možete pratiti događaje poput klika mišem, kretanje itd. i reagovati na njih.
  • Možete izvoditi i kontrolisati prelaze i animacije.
  • Možete kreirati pop-up prozore upozorenja kako biste korisniku prikazali informacije ili poruke upozorenja.
  • Možete izvoditi operacije na temelju korisničkih unosa i prikazivati rezultate.
  • Korisničke unose možete potvrditi prije nego što ih pošaljete na pretraživač.

Ovdje se popis ne završava, postoje i mnoge druge zanimljive stvari koje možete učiniti sa JavaScript. O njima ćete detaljno saznati u narednim lekcijama.



Šta sve pokriva kurs?

Ova serija tutorijala JavaScript-a obuhvata sve temeljne programske koncepte, uključujući tipove podataka, operatore, stvaranje i korištenje varijabli, generisanje rezultata, strukturisanje koda za donošenje odluka u vašim programima ili prebacivanje više puta na isti blok koda, stvaranje i manipulacija stringova i nizovi, definisanje i pozivanje funkcija, i tako dalje.

Jednom kada savladate osnovama, prećićete na sljedeći nivo koji objašnjava ideju objekata, model objekta (DOM) i model objekta (BOM), kao i kako iskoristiti izvorni JavaScript objekti poput Date, Math itd. Konačno, istražićete neke napredne koncepte poput slušatelja događaja, širenje događaja, metode posuđivanja iz drugih objekata, dizanje JavaScripta, kodiranje i dekodiranje JSON podataka, kao i detaljan pregled novih pravila uvedenih u ECMAScript6 (ili ES6).